Angličtina na cestách – Londýn s dětmi

Na seznamu mých přání bylo ještě někdy navštívit Londýn. Místo, kde jsem před 15 lety strávila 5 měsíců, a které zásadně FUNDAMENTALLY ovlivnilo můj život a dalo mu zcela nový směr. Tehdy jsem ještě netušila, že právě angličtina a cizí jazyky budou mým pracovním posláním. S manželem a dětmi jsme vyrazili do Londýna na prodloužený víkend a užili si parádní dovolenou.

Pro mě jako lektorku angličtiny to samozřejmě byla dovolená tak trochu spojená s prací, i když THOUGH jen v mé hlavě. Nasávala jsem jazyk, jeho melodii, kulturu země, jídlo, pití a celkovou atmosféru.

Když se totiž učíte cizí jazyk, neučíte se jen cizí slova, ale získáváte i zcela nový systém myšlení a obohatíte tím svůj život.

DĚTI A ANGLIČTINA

Moje děti se běžně nehrnou do komunikace v angličtině. Sice znají spoustu PLENTY slovíček a mají skvělou výslovnost, protože angličtinu hodně poslouchají (na Youtube nebo na Netflixu) a občas hrajeme různé jazykové hry, ale nechtějí vyloženě mluvit. Tato bariéra se ale úplně přirozeně vypařila, jakmile měli možnost komunikovat s jinými dětmi. Například v letadle, na dětském hřišti nebo na zahrádce v hospůdce se začali úplně automaticky bavit s druhými dětmi. A pak nám vykládali, na co se jich ptali a co se všechno od nich dozvěděli.

Možná je to tím, že ví, že ostatní děti je nebudou opravovat ani hodnotit, prostě se jen v danou chvíli budou chtít domluvit a to bude vše, co jim bude běžet v hlavách.

DĚTI A CHOZENÍ PO PAMÁTKÁCH

Mým dětem v době naší cesty bylo 9 a 11 let. A myslím, že to je ideální věk. Už nejsou malé a nebolí je nožičky, neztratí se THEY DON´T GET LOST a dokonce i vydrží nějakou dobu, než najdeme záchod. 😉 A na druhou stranu ještě nejsou v pubertě, takže je cestování s rodiči bavilo a zajímala je spousta věcí. Děti v tomto věku pokud mají rozptýlení, mají co pozorovat a často je něco dobrého na zub, tak jsou schopné nachodit hoooodně kilometrů. A v Londýně je k pozorování čehokoliv mega příležitostí.

Velmi inspirativní pro mě bylo ponořit se do světa dětí a chvíli vnímat okolí jejich pohledem, například to, jak oni vnímají bezdomovce, pouliční artisty, holuby, lidi odlišných kultur, budovy nebo jezdící schody.

NADHLED, SVOBODA A TRAPNOST 

Cestování mi přináší nadhled. Ano říká se, že štěstí nenajdeme nikde ve světě, ale ve svém nitru, mě ale přesto cestování přináší obrovskou pokoru HUMBLENESS a vhled do sebe sama. Přináší mi větší toleranci ke všemu odlišnému a na druhou stranu i mé uzavření vůči tomu, čemu se vystavovat nechci.

Anglie je neuvěřitelná, co se týká komunikace lidí. Ta vstřícnost, ochota a usměvavost mi vždycky vyrazí dech.

Nemám zkušenost s vesnicí a menšími městy, ale ve větších městech mě fascinuje ta svoboda toho, kdy si každý dělá, co chce – ve smyslu vezmu si na sebe co chci, v parku si lehnu v plavkách nebo vedle dětského hřiště při čekání až si děti pohrají budu cvičit na posilovacích strojích, které jsou hned vedle. Víte co myslím, tady v Česku taky jsou hřiště s těmi stroji na cvičení pro dospělé, ale já jsem tam nikdy nikoho neviděla (myslím dospělého). Myslím, že to je tím, že by nám to přišlo trapné EMBARASSING.

I u učení cizích jazyků často neděláme spontánní věci, protože máme pocit, že by to bylo trapné. Je to ale fakt zbytečné omezení. Například pokud sledujete nějaké stránky na Facebooku nebo Instagramu v cizím jazyce nebo jste součástí nějaké skupinky, nebojte se komentovat. Neřešte ostatní, ale sebe. Cestování mi v tomto směru hodně  rozšiřuje obzory a vidím, jak to máme většinou tady u nás v hlavách nastaveno úplně jinak.

Jestli cítíte, že byste se potřebovali zbavit některých brzdících programů ve vaší hlavě ohledně učení cizích jazyků a nevíte, jak na to, mám pro vás motivační manuál – tady.

DOPORUČENÍ NA UBYTOVÁNÍ

Bydleli jsme v severo-západním Londýně v rodinném domku, kde jsme si měli pronajatý jeden pokoj. Toto ubytování nabízí jedna skvělá česká duše jménem Ilona. Před několika lety se přestěhovala do Londýna a nabízí krátkodobý i dlouhodobější pronájem pokoje v domě, kde bydlí. Kromě toho, že nás vyzvedla na letišti, tak jsme dostali spoustu užitečných tipů co a jak a co ano a co ne. 😉 A společné snídaně na zahrádce byly třešnička na dortu ICING ON THE CAKE. Navíc toto ubytování bylo cenově opravdu mega výhodné. Ráda komukoliv z vás (v případě, že jste taky dobrá duše :-)) předám kontakt, stačí se mi ozvat. Je to cca 5 minut chůze od stanice metra na lince Piccadilly Line, která vede do centra přes ty nejznámější památky.

A jako všude v Londýně samozřejmostí je příroda v nejbližším okolí. Pár minut od domu park se skvělým dětským hřištěm a na druhou stranu les a spousta stezek a zajímavých míst.

TIPY JAK VYTĚŽIT PRO SVŮJ POKROK  V CIZÍM JAZYCE CO NEJVÍCE

Když vyjedete do cizí země, kde se mluví jazykem, který se učíte, je obklopení se přirozené a automatické. Ale vytěžíte ještě mnohem víc, pokud budete záměrně INTENTIONALLY vyhledávat příležitosti, jak jazyk nasávatZačne vám to v hlavě vyskakovat, přijdou AHA momenty a hezky se to v hlavě zaškatulkuje tam, kam má.

√  MUZEA
Vstup do muzeí je v Anglii zdarma. Nás okouzlilo WE WERE ENCHANTED BY National History Museum. Můžete tady číst cedule s popisky nebo poslouchat nahrávky nebo prakticky zkoušet různé věci a je to tak zajímavé, že prostě chcete vědět víc a ponoříte se do zkoumání.

√  HOVORY CIZÍCH LIDÍ
Poslouchejte hovory lidí kolem sebe. Nastražte uši a snažte se pochopit, o čem mluví nebo jen vnímejte melodii a intonaci jazyka.

√  OKOLÍ VAŠEHO UBYTOVÁNÍ
Pokud se ubytujete v okrajových částech, běžte tam, kde se schází místní komunita – třeba do parku, na dětské hřiště, na koncert do kostela, na lekci jógy nebo samozřejmě do místního pubu.

 NÁPISY
Všímejte si všech nápisů kolem sebe, ani cestou v metru nevypínejte své jazykové senzory a čtěte všechny reklamy a upozornění.

√  ULICE A OBCHODY
Lidé jsou tady až neuvěřitelně INCREDIBLY vstřícní, neberte si české průvodce, dneska s chytrými telefony pořešíte vše a aspoň budete mít důvod pátrat na vlastní pěst a vyzvědět co nejvíce od lidí, které potkáte.

Tak co, vyrazíte někam do ciziny? Pokud ano, užijte si to na plný pecky!

A pokud ne, mrkněte na článek s tipy, jak se jazykem obklopovat přirozeně, i když zrovna necestujete – tady.

Mějte se prima!

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>