Jak na jazyky? Žhavé tipy přímo od polyglotů

Ráda bych se s vámi podělila o své postřehy z konference s názvem Polygloti se nebiflují, která se konala 30.3.2019 v Brně. Této konference jsem se zúčastnila poprvé a určitě ne naposledy.

Kdo je polyglot? Polyglot je člověk ovládající mnoho jazyků.

Jestli si myslíte, že tito lidé znají tajný recept na to, co si dát v noci pod polštář, aby se znalosti (knowledge) nasypaly samy do hlavy, tak neznají. A dost možná, že si taky spousta z vás říká, že určitě mají speciální talent na jazyky. Já jsem přesvědčená o tom, že talent na jazyky neexistuje. Každý se naučil svůj rodný jazyk a každý se může naučit nějaký další. Jen jde o to, objevit, jak na to. Jak na to, aby vás to bavilo a aby to byla cesta efektivní. A pak prostě makat 😉

√  TIP č. 1 – Poznejte svůj studijní typ a metodu, která bude vyhovovat právě vám

Protože každý není typický školní studijní typ – tedy vizuální (zrakový), aby se mu dobře učilo z učebnic formou biflování (swotting). Jsou tady také poslechové nebo pohybové studijní typy lidí, a ti se potřebují učit jinak. Naštěstí dnes už to není problém. Inspirace a možností, jak se učit různými metodami, je všude kolem nás spousta.

Konkrétní tip z konference:

Tomáš Bednář – Kreativní slovník

Kreativní slovník – rozhodně odporučuji hlavně těm, kdo mají problém učit se slovíčka ze seznamů bez souvislostí, protože tady najdete slovíčka po tématech a navíc zakreslené do myšlenkových map a s obrázky – takže pecka (stunner)! Je to vlastně první slovník slovních map na světě 😉 Tomáš Bednář jej tvořil několik let společně se svou ženou Suzannah Gearing, která je rodilá mluvčí. Tento slovník je k dispozici zatím jen v angličtině.

Pozn.: podrobnosti o tom, jak poznat svůj studijní typ, se dozvíte v praktickém průvodci Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům. 

√  TIP  č.2 – Jaká je vaše motivace?

Je zásadní odpovědět si na otázku: „Proč se chci daný jazyk učit?“ Nejdůležitější ze všeho je, aby vaše motivace pro učení se cizího jazyka byla opravdu „VAŠE“. Pokud budete chodit někam do kurzu jen proto, že to po vás chce váš zaměstnavatel, tak se velmi často daleko nedostanete. Proto napište si své „PROČ“ a na základě toho si udělejte konkrétní plán. A jakmile vám budou docházet síly a budete to chtít vzdát (give up), přečtěte si své PROČ a to vám dodá potřebnou motivaci pro další kroky na vaší cestě.

Konkrétní tip z konference:

Filip Noubel – Global Voices

Global Voices je mezinárodní projekt, kde najdete články bloggerů, novinářů, překladatelů a aktivistů v nejrůznějších světových jazycích včetně těch méně známých. Filip Noubel je jedním z hlavních spolutvůrců této platformy. Tento polyglot mluvil ve 12 letech už 5 jazyky. Dodnes se věnoval (has devoted) asi 20 jazykům, z nichž 10 ovládá skvěle. Filip měl na konferenci velmi zajímavé téma o tom, jak se učit cizí jazyky pomocí poezie a byla to opravdu netradiční a osvěžující inspirace.  Jeho tip? Musíte jazykem žít 

√  TIP č. 3 – Makat 😉

Je potřeba pravidelně (regularly) si vyčlenit čas a věnovat se tomu. Naše paměť bohužel (nebo někdy bohudík) zapomíná a je potřeba spousta hodin, než se vám slovíčka a gramatika vryjí do paměti. Všichni polygloti mluvili o tom, že se jazyky obklopují denně. Jiná cesta prostě není. Aby učení nebylo mučení, věnujte čas tomu, najít si svůj šálek kávy – jednou z možností, jak se obklopit jazykem přirozeně a v tom, co vás baví, je poslech podcastů – co to je a jak na to si můžete přečíst v mém článku tady.

Konkrétní tip z konference:

Gavin Roy – Youtube kanál Tady Gavin

Tady Gavin  – je Youtube kanál sympatického Američana, který se naučil za dva roky česky na velmi vysoké úrovni. Na konferenci mimo jiné Gavin mluvil o tom, že se češtině věnuje každý den. Při sledování jeho videí se rozhodně nudit nebudete a dozvíte se (learn) například spoustu rozdílů mezi češtinou a angličtinou. Sledování nějaké sympatické osoby je způsob, jak si svůj jazyk nenásilně zařadit do své každodenní prokrastinace na internetu 😉

√  TIP Č.4.  – Malé zlepšení každý den

Nechtějte po sobě hned zázraky, buďte trpěliví, ale pracujte na malých zlepšeních ideálně každý den. Každá velká cesta začíná malým krokem. Nedávejte si za cíl naučit se jazyk. Rozporcujte si toho mamuta! Vaším cílem může být například domluvit se na dovolené v základních situacích a pak si udělejte plán a ten pak krůček za krůčkem plňte (accomplish). Pokud si ukousnete velké sousto, můžete mít po čase pocit, že se ten jazyk nikdy nenaučíte a být frustrovaní, že to nezvládáte. Jak s tímto pocitem zatočit si můžete přečíst tady.

Konkrétní tip z konference:

Eva Pěčková – Jazykový kouč a organizátorka konference

Jazykový kouč – Eva Pěčková byla v České republice prvním certifikovaným jazykovým koučem metody neurolanguage coaching®, která kombinuje koučink a poznatky neurovědy. Jestli už léta tápete v tom, jak se učit a jste rezignovaní, demotivovaní nebo jestli naopak máte velkou chuť se do studia cizích jazyků pustit na plno a uvítali byste tipy, jak na to, aby to bylo efektivní, v souladu s (in compliance with) mozkovými pochody, využívající nejnovější poznatky vědy, tak zkuste jazykového kouče. Pár hodin konzultací vám může ušetřit nemálo času, peněz i vrásek.

Poté, co jsem na konferenci Evu poznala, jsem se začala více o jazykový koučink zajímat a na konci roku 2019 jsem prošla tréninkem a certifikací metody neurolanguage coaching®. O co přesně jde a jak vám může takový jazykový koučink pomoct si se dozvíte zde

√  TIP č.5 – Jak se rozmluvit

Taky si říkáte: „Já neumím mluvit anglicky. Už se učím anglicky osm let a prostě nemluvím“? Potom si odpovězte na otázku – Jak často daným jazykem mluvíte? Mluvíte, jako že opravdu vyslovujete nahlas svoje myšlenky! Aha! Takže se učíte slovíčka potichu, čtete články v hlavě, vyplňujete (fill in) gramatická cvičení, klikáte na slovíčka v aplikaci na mobilu, posloucháte nahrávky, koukáte na seriály a v kurzu řeknete 1x týdně 20 vět. No jak pak máte mluvit? To je, jako byste někomu říkali, že neumíte plavat a on by se vás zeptal a plaveš někdy? A vy byste řekli – nooo ani ne.

Konkrétní tip z konference:

Bronislav Sobotka – Nadšený lektor angličtiny

Nadšený Broňa – že jste ještě neslyšeli o Broňovi? Velká chyba! Tento týpek vás dostane svou přirozeností a u jeho vtipných videí si nejednou řenete: „AHA!“. Jestli si říkáte, že nemáte s kým a kde mluvit, Broňa vás velmi rychle vyvede z omylu (mluvit totiž můžete klidně sami se sebou samomluvou…) a konkrétní tipy dostanete například ve videu tady. Broňa měl na konferenci spoustu tipů pro nás lektory. Zejména jazykové hry a fígle na to, jak rozmluvit i ty nejstydlivější (shyest) klienty. Takže sledování Broně doporučuji nejen těm, kdo se učí anglicky (jeho tipy využijí samozřejmě i všichni ti, kdo se učí jakýkoliv jiný jazyk), ale i lektorům cizích jazyků.

√  TIP Č.6 – Jak se nebát mluvit

Jedním z důvodů, proč se bojíme mluvit je to, že málo mluvíme nahlas daným jazykem. Když si něco čtete, tak to čtete potichu jen očima a příležitosti (opportunities) k mluvení obecně Češi moc nevyhledávají. Vaše hlava je pak v šoku, když vás slyší mluvit nahlas cizím jazykem. Proto je skvělý trénink číst nahlas. Najděte si nějaký text a vložte si ho na stránky www.fromtexttospeech.com. Tam Vám ho robot přečte, abyste věděli, jak správně vyslovovat slova, jak je navazovat, kde je přízvuk a jak s intonací. Můžete si vybrat např. britskou nebo americkou angličtinu, mužský či ženský hlas a dokonce i rychlost – takže můžete zvolit ze začátku pomalejší verzi čtení a postupně zrychlovat.
No a pak hlavně musíte jít do akce a je potřeba, abyste to četli nahlas vy! A vaše hlava si pak zvykne na to, že vás slyší mluvit tímto jazykem a nebudete pak při reálné konverzaci tak zablokovaní.

Konkrétní tip z konference:

Lenka Dvořáková – Lights Camera English

Lights Camera English – Lenka mluví 5 jazyky a pracovala v diplomacii, pak ale její touha (desire) inspirovat vyústila v platformu lights-camera-english.com, kterou založila společně s britskou herečkou Abbey, kde prostřednictvím online kurzů a videí popularizují angličtinu a metody, jak se ji učit. Můžete je sledovat i na Facebooku

Toto není definitivní výčet všech polyglotů, kteří se konference účastnili nebo tipů jak na jazyky. Ráda bych ještě zmínila skvělou polyglotku Lucii Gramelovou, se kterou si můžete procvičovat španělštinu, italštinu, francouzštinu nebo třeba řečtinu a další méně obvyklé jazyky tady. K ostatním polyglotům se dostanu blíž zase třeba příště ;-).

PS: Bonus pro mě a mou španělštinu  – pár dní po skončení konference mi přišel dárek, který jsem vyhrála v soutěži na konferenci. Cestovní průvodce po Kanárských ostrovech. Tak musím naplánovat, jak tu moji španělštinu prověřit v praxi!

Jestli vás nějaké tipy zaujaly, neodkládejte nic na zítra nebo na pak. Začněte dnes. Udělejte malý krůček. Začněte někoho z výše uvedených polyglotů sledovat nebo si ho dejte do oblíbených. Budu ráda, když se propojíme i spolu na Facebooku nebo na Instagramu. Naplánujte si v diáři své kroky na vaší vlastní cestě. A hlavně – tuto cestu si užívejte. Protože CESTA JE CÍL (THE JOURNEY SI THE DESTINATION)

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>