Italský sen
rozhovor s Michaelou Šticovou

Itálie patří mezi moje nejoblíbenější země, ráda tam trávím dovolenou v létě i zimě, miluju jejich gastronomii, kulturu, památky i přírodu a závidím jim vysoký počet slunných dní v roce.

Těší mě, že moje pozvání k rozhovoru přijala Míša Šticová, Moravačka žijící v Toskánsku. Vyzpovídala jsem ji o jejím rozhodnutí žít v Itálii, poví nám o svém projektu Italský sen a samozřejmě mrkneme na italštinu.

Pohodlně se usaďte, udělejte si dobré cappuccino a nechte se virtuálně přenést do malebného Toskánska.

Allora iniziamo – takže začneme!


Ahoj Míšo, můžeš představit sebe a tvůj projekt Italský sen?

Certo – jistě! Ciao a tutti. Všechny zdravím. 🙂 A moc děkuji za pozvání.
Italský sen je o tom jak italsky vařit, jíst, mluvit a především žít la dolce vita come italiani!

Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. V Itálii žiju už 8 rokem a vždy to byl můj velký sen.

Miluju italské jídlo a italská kultura stravování je mou obrovskou vášní. Stejně tak jsem se v autentickém Toskánsku našla jako doma a jsem denně obklopena jazykem, který patří mezi jedny z nejkrásnějších na světě.

Skrze projekt Italský Sen virtuálně předávám obsah stejným Itaholikům, jako jsem já. Ukazuji Itálii z té reálné stránky, jak se tady doopravdy žije a jací Italové vlastně jsou. Na Italském Snu se bude líbit všem milovníkům vaření a skvělého italského jídla. Naučíte se, jak si ty nejznámější i méně známé italské pochoutky připravit doma, ale také proč a jak se vlastně daný pokrm jí. Už žádné italské gastro přešlapy!

Abyste se v Itálii mohli cítit jako ryba ve vodě, provedu vás i základy italštiny. Nenásilnou a zábavnou formou zapojuju italštinu jak do mých blogových článků, tak i příspěvků na sítích. S italskými slovy si hraju, netlačím na pilu a snažím se lidem studium jazyka co nejvíce zpříjemnit. Věřím totiž, že taková forma studia je mnohem příjemnější a udržitelná! Jinak o mně a Italském Snu najdete více na mých stránkách.

Naprosto s Míšou souzním! Je moc důležité si učení jazyka co nejvíce zpříjemnit, protože základním předpokladem úspěchu u učení jazyků je vytrvat. Nevíte, jak si najít vlastní cestu k učení jazyka? Mrkněte na inspiraci v mém praktickém průvodci. 


Zajímalo by mě, jak si se vlastně ocitla v Itálii a proč si se rozhodla tam zůstat žít?

Odmala jsem o životě v Itálii snila, tahle země mě na každoročních rodinných dovolených fascinovala a okamžitě jsem se do ní zamilovala. Vystudovala jsem cestovní ruch a turismus a právě díky tomuto oboru jsem se v Itálii ocitla. Celý můj život pracuji v gastronomii a italské restaurace se staly mým druhým domovem.

Odstartovalo to vše v roce 2012, když se mi ozvala má kamarádka, která pracovala na toskánském pobřeží. V kempu v restauraci hledali posilu a tahle dobrá duše si vzpomněla právě na mě. Nikdy jí za to nepřestanu být vděčná. V Itálii se mi samozřejmě velmi líbilo, takže jsem tady chtěla zůstat. Nebylo to ale tak jednoduché, tak jsem první roky jen pendlovala, dělala letní sezóny a dost cestovala. Když přišel do cesty i Ital, nebylo už cesty zpět.

Itálie mi byla souzena a všechno dopadlo tak, jak mělo. Sny se plní, nejen ty italské. A i právě to je duší Italského Snu. Snažím se lidi motivovat, aby se nebáli snít, žít a za svými sny si jít. Ať je to cokoliv a kdykoliv. NON MOLLATE MAI – nikdy to nevzdávejte.

Ano, sny se plní, pokud za nimi jdeme. A učení se cizího jazyka může být cestou, jak si své sny plnit. Nejen ty jazykové. O jednom takovém splněném snu mé klientky jsem napsala článek


Jak si to měla s italštinou, když si tam odjížděla a jak to s ní máš teď?

Da zero a cento! Z 0 na 100, Leni! Itálii i italštinu jsem sice milovala už před odchodem sem, ale nikdy jsem se ji neučila. Uměla jsem tak ciao, grazie a uno, due, tre! Teď už zvesela štěbetám a nebojím se ani telefonování. Ale nebudu si hrát na hrdinku. I po tolika letech toho je dost, co ještě neumím nebo pletu. Cizí jazyk je celoživotní proces a já to tak beru.

Hlavně je to něco, co děláme sami pro sebe! Obohacujeme se. Studium jazyka nám otevírá nové brány a já vždycky říkám, že jeho znalostí kultuře dané země porozumíme mnohem lépe. Italsky jsem se tedy od 0 naučila sama. Mé tipy právě proto šířím dál. I to, že se stále učím. A především zábavně. Italské knížky, filmy, seriály, hudba. Inspirace, jak se cizímu jazyku naučit, je všude kolem plno. Stačí jen trošku chtít.

Vždycky mě dojímá, když mluvím s někým, kdo vnímá jazyk jako obohacení sebe sama a jako způsob, jak se můžeme rozvíjet. A poslední dobou se mi daří přesně s takovými typy klientů spolupracovat. Máte to taky tak? Podívejte se, jak vám můžu pomoct


Co ti nejvíc pomohlo udělat pokrok v italštině kromě toho, že jsi v této zemi žila?

V první řadě to byla především vášeň a chuť se italsky naučit. To jsou základní kameny, nemyslíš? V Itálii žije spousta cizinců, kteří se i přes léta života tady italsky nenaučili. To můj případ nebyl a není. Takže kromě zápalu mi hodně pomohlo nebát se začít chybovat! Dlouhá léta jsem byla totiž jen věrný posluchač. Bála jsem se mluvit. Chyba na entou. Až s rozvázáním jazyka jsem se konečně italsky pořádně naučila. Chybuji doteď a s každým dalším špatně vysloveným slovem se učím víc a víc. Hlavu vám nikdo neutrhne, vysmívat se vám taky nebudou a pokud ano, stále můžete odvětit, že vy se snažíte naučit něco nového. Kolika jazyky mluví dotyčný před vámi? A vůbec, jste to vy, kdo pro sebe něco děláte a s posměváčky se bavit nemusíte!

S tímto bych ráda po novém roce fanouškům Italského Snu pomáhala. Jak si dodat odvahy a ponořit se do italského jazyka naplno, přestože krůček po krůčku.

Tleskám! Nebát se chybovat! Často nám v tom brání potřeba dělat a mít vše perfektní a dokonalé. Co s tím? Přečtěte si malé zamyšlení v tomto článku


Vím, že pomáháš i s italštinou v rámci svého jazykového koutku, řekneš nám o tom víc?

Sí, sí. Jak už jsem zmiňovala před chvilkou, lingua italiana je součástí obsahu Italského Snu.

Jazykový koutek probíhá na Instagramu prostřednictvím příběhů, které jsou na mém profilu i uloženy ve výběru. Většinou to je tak, že vykopnu nějaké tematické slovo nebo spojení a sledující přes kvíz hádají. Potom jim osvětlím, co bylo správně a proč, proberu i další varianty a výslovnost. Snažím se to vždy vysvětlit z praxe a spojit s určitou situací nebo příběhem.

Úspěch měla i humorná videa a maily z mého newsletteru, tzv. Lamí lekce. Tady jsem s vtipem probírala nejčastěji špatně vyslovovaná slova v italštině. Vycházím z mých zkušeností z práce v italské gastronomii, která je plná cizinců. Ti s italskými slovy také bojují a často dochází k humorným situacím. Lidé se pobavili, prý se tak slovíčka konečně naučili správně vyslovovat a zapamatovali si je.


Jak jsou na tom Italové s učením cizích jazyků? Používají třeba jiné výukové metody než my?

Tohle vám bohužel nedokážu říct. Od Italů jsem se nikdy moc neučila a nevím, jak se oni učí cizí jazyky. Ono totiž Italové cizí jazyky příliš neovládají. Bohužel stále převažuje % těch, kteří se neučí ani anglicky. A to i mladá generace. Je to velká škoda a já to do nich pořád tluču. Tak důležitý jazyk! V zemi plné turistů a možností. Někteří z nich by anglicky i mluvit chtěli, ale jejich vůle a chtíč je poněkud laxní. A s tím jim já bohužel nepomůžu. Když je nedonutila ani karanténa,… 🙂 Dobrá zpráva je, že vím, že některé děti se teď učí anglicky už ve školce. Tak doufám, že se něco mění a Italové si cizí jazyky vezmou více za své. Na jejich obranu musím dodat, že někteří z Italů ale naopak ovládají lépe francouzštinu a španělštinu.


Co se ti nejvíc na Itálii a Italech líbí a je něco, co ti v Itálii naopak chybí nebo tě třeba i štve?

Všude je chleba o dvou kůrkách a život v cizině není vždycky růžový. Pro Itálii to platí 2x tolik. Na vráskách nejen mně přidává italská byrokracie. Velmi, velmi zlé. Bylo by to na dlouhé vyprávění, ale vyřídit něco na italských úřadech a celkově instituce a papírování zabere hodně času a energie. Pracovní situace tu taky není moc růžová. A pracovat s Italy je obvykle taky zážitek.

Já mám silný germánský vliv v zádech a jsem tu za pedanta. Italové jsou v práci i v životě docela chaotičtí, na všechno mají čas, dokud něco okamžitě hned teď nepotřebují, to je pak oheň na střeše. Život je tu často úsměvný. Italská mentalita je opravdu jiná, přestože Toskánci jsou tak trošku Moraváci. Velmi přátelští, někdy až moc a otevření.

Takže ti odpovím opačně a zakončím to tím dobrým. Přestože situace v Itálii je teď horší než doposud, Italové zachovávají optimismus a s hlavou hrdě vztyčenou se snaží čelit nové životní situaci. Italové jsou větší pohodáři, v životě neřeší každičký detail, milují hodiny jíst, o jídle se bavit, což je velmi sympatické. Jsou hrdí na svou zemi a co nabízí. Znám spoustu Italů, kteří si zkusili život v cizině, ale italská příroda, památky, rodina, kultura a jídlo je nakonec stejně zase zpátky přitáhli do rodného hnízda. Italové milují život a milují jej žít naplno. Ital si radši odpustí něco nového a třeba i potřebného, ale na páteční aperitivo s přáteli si vyrazí. Rodina, přátelé a jídlo tu hrají prim. FAMIGLIA, AMICI E CIBO! LA DOLCE VITA DI NON FAR NIENTE. Sladký život nicnedělání.


Co bys poradila lidem, kteří uvažují o tom, že by se na delší dobu přesunuli do cizí země?

Připravit se na fáze, které to obnáší. Život v cizině je úžasný, já to beru jako nikdy nekončící dobrodružnou a krásnou jízdu. Miluju to. V Itálii jsem se našla.

ALE! Na začátku jsem si tak jistá nebyla. Až se rozplyne ten úžasný vzrušující obláček, přijde všední a normální život. Najít si dobrou práci. Bydlení. Přátele. Zvládnout to s jazykem. Možná si někdy budete připadat sami nebo ztracení. Ale to je úplně normální a i ta špatné fáze pomine. Život v cizině vás zocelí, pochopíte, kdo jste a co chcete. Určitě by bylo do začátku fajn umět aspoň trošku jazyk, mít něco naspořeno a zkusit to tam, kde to víc žije. Větší a turistická města, kempy a hotely. V sezóně se vždycky něco najde a určitě je to nejlepší jako odrazový můstek. Většina cizinců tu začíná prací v restauracích, barech nebo jako animátoři. Držím vám moc palce. Stojí to za to.


Kde všude můžeme sledovat tvé aktivity?

Na mých webovkách visí už spousta obsahu. Články a recepty na blogu, ebooky volně ke stáhnutí.

Denně jsem aktivní na Instagramu, kde sdílím autentický život v Toskánsku očima jedné Moravačky, zmíněný Jazykový Koutek, ale i Gastro Tipy a především vaření a italské recepty. Často vysílám na FB stránce Italský Sen například na téma virtuální italská aperitiva.

MANGIA, BEVI E SII FELICE. Motto italského snu.  JEZ, PIJ A BUĎ ŠŤASTNÝ 🙂


Já Míše děkuji za skvělý a inspirativní rozhovor!


Další inspirativní rozhovor, tentokrát z tajemného Skotska, si můžete přečíst tady.

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>