Je vaším cílem naučit se anglicky / německy / francouzsky? Nebo jakýkoliv jiný jazyk?
Pak zpozorněte…
Vydali jste se na dlouhou pouť.
Jazyky jsou proces, je to cesta a trvá dlouho. Jestli vám někdo říká, že se naučíte cizí jazyk za tři měsíce, tak ano, ale pouze v případě, že se tím jazykem obklopíte do mrtě, budete v zemi, kde se tímto jazykem mluví, žít, mluvit, studovat, pracovat, odpočívat a začnete v tom jazyce i snít. My ostatní máme před sebou dlouhou cestu a je potřeba si ji rozdělit na menší úseky. 1000 km pouť taky neujdete najednou. Já tedy ne. 🙂
Hodně lidí dělá tu chybu, že si řekne: Chci se naučit anglicky. Ale takový cíl není měřitelný, je kdesi v nedohlednu a cíl bez plánu se málokdy změní v realitu.
„Cíl by vás měl trochu děsit a hodně nadchnout."
Další častý příliš obecný cíl je: Chci se domluvit. I to je neuchopitelný cíl. Je potřeba stanovit si konkrétně s kým, při jaké příležitosti, o čem (cestování, práce, nouzové situace, pokec na sociálních sítích), jak přesní potřebujete být v gramatice a další souvislosti.
Možná vám přijde, že stanovit si konkrétní cíl u učení cizích jazyků nejde. Že vy prostě chcete daným jazykem mluvit. Ale pokud si svůj cíl blíže nespecifikujete, může se vám stát, že se na své cestě za poznáním jazyka ztratíte. Jak už jsem psala, cizí jazyk neovládnete hned, je to proces, který trvá, a my jsme často netrpěliví a chceme zázraky hned. A často po cestě ztrácíme motivaci, nevnímáme své pokroky a nevidíme na konec. A abyste se na této cestě neztratili a věděli, kam jdete, je velmi důležité mít navigaci a pak taky určený dosažitelný cíl cesty.
Jak si tedy konkrétně stanovit jazykový cíl? Může znít třeba takto:
- Za 1 rok se posunu z úrovně věčný začátečník na úroveň mírně pokročilý.
- V létě se domluvím na dovolené v základních situacích.
- Při další návštěvě švagra, který je rodilý mluvčí, budu schopná se ho ptát na základní otázky běžného života a postarat se o jeho základní potřeby.
- Do půl roku zvládnu v práci psát a odpovídat na maily obchodních partnerů.
Máme stanovený jazykový cíl a teď je potřeba podívat se na to, jakým způsobem tohoto cíle dosáhneme. Potřebujeme si udělat konkrétní jazykový plán.
„Cíl bez plánu je pouze přání."
Znáte svou motivaci? Víte, proč se chcete cizí jazyk učit?
- Co se změní ve vašem životě s lepší angličtinou, němčinou, francouzštinou?
- Jaké výhody vám to přinese?
- Jaký ze sebe budete mít pocit?
- Změní se nějak vaše možnosti pracovní, cestovatelské, volnočasové?
Tento krok nepřeskakujte. Napište si své proč a až ze své cesty sejdete, dojde vám motivace, budete mít pocit, že neděláte pokroky, trvá to moc dlouho, že už vás to nebaví, tak se vraťte k tomuto kroku a přečtěte si své PROČ. Uvědomíte si, že stojí za to vytrvat a znovu vyrazit na cestu.
Je taky vhodné, zamyslet se nejen nad důvodem racionálním, ale i emocionálním. Když najdete i emocionální důvod, najdete velmi silnou vnitřní motivaci, která vás požene kupředu.
Například: Proč? – Kvůli práci. – Proč kvůli práci? – Abych si našel lepší práci. – Proč? – Abych vydělal víc peněz. – Proč? – Abych lépe zabezpečil rodinu. – Proč? – Miluju je!
Co se potřebujete naučit, vyplyne z odpovědi na otázku Proč. Jestli je to příprava na zkoušku nebo domluvení se s příbuznými, vám stanoví okruh dovedností a specifikaci částí jazyka, na které se potřebujete soustředit.
Pokud se učíte kvůli práci a vaším cílem je získat novou práci, ve které budete potřebovat psát obchodní e-maily a zadávat objednávky, opravdu se neučte slovíčka o ochraně životního prostředí nebo reálie Velké Británie. Zbytečně plýtváte energií a časem a jedete po objížďce. Určitě se všichni shodneme na tom, jak otravné jsou objížďky.
V tomto kroku si specifikujte 7 základních oblastí:
- Slovíčka
- Gramatika
- Výslovnost
- Mluvení
- Poslech
- Psaní
- Čtení
Zamyslete se nad tím, jakou slovní zásobu potřebujete, jakou gramatikou se chcete zabývat. Kolik % času je potřeba věnovat mluvení, abyste dosáhli svého cíle. Třeba když budete chodit do kurzu, kde bude chodit dalších 10 lidí a řeknete 10 vět za lekci a další slovo, které v jazyce promluvíte, bude zase až na další lekci kurzu. Ale jestli je vaším cílem „domluvit se“, tak budete muset mluvit častěji. S tím souvisí i poslech, psaní, čtení.
Potřebujete se zaměřit na všechny tyto 4 základní dovednosti. Každý z vás trochu jinak, ale není možné jednu kategorii úplně vyřadit. Možná si říkáte, já se chci jen domluvit, nemusím psát, ale už u napsání jednoduchého e-mailu byste měli problém. Také čtení nevynechávejte, pokud budete jen poslouchat a mluvit, tak ve spoustě jazyků se slova jinak píší, než čtou a měli byste pak velké problémy. No a vynechat v dnešní době, kdy jsme online na každém kroku, poslech, to by byl snad i hřích. 🙂 Ty doby, kdy jsem studovala vysokou školu a pro poslech v angličtině jsem musela jít do školní knihovny, už jsou naštěstí pryč. Dneska máme obrovské možnosti.
Do kdy potřebuji svého cíle dosáhnout. Je to urgentní nebo mám na to roky.
Jestli nemáte daný termín, tak si své cíle stanovte na období 1 roku a pak 6 měsíců. Napište si velmi podrobně, kam se chcete ve svém jazyce posunout za 1 rok a co potřebujete stihnout za 6 měsíců.
Časový plán = moje časové možnosti. Kdy se budu jazyku věnovat. Je potřeba být velmi realistický. Nepřeceňujte své možnosti.
Naplánujte si svůj čas. Rozdělte si úseky své pouti. Svůj plán si rozdělte do jasně daného časového plánu. Stanovte si, kdy a jak dlouho se budete jazyku věnovat. Kterou část dne se jazyku můžete věnovat soustředěně a kdy se jazykem obklopíte?
Také si odpovězte na otázku, kde se budete učit. Jestli se přihlásíte na docházkové kurzy v místě bydliště nebo budete muset dojíždět, zda zvolíte online samostudium nebo vycestujete do ciziny.
Kolik peněz můžete investovat do svého jazykového vzdělávání? Budete vyhledávat zdroje zdarma na internetu nebo se přihlásíte do kurzu? Nebo zvolíte kombinaci obojího?
V dnešní době nemusíte do svého jazykového vzdělávání investovat velké peníze, a přesto se můžete kvalitně jazykem obklopit. Spoustu tipů najdete v mém praktickém průvodci Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům.
Tady máte v podstatě tři základní možnosti:
Svůj cíl včetně konkrétního plánu si můžete vypsat do nějaké přehledné tabulky nebo si ho barevně namalovat do myšlenkové mapy a pak si ho někde pověsit. Když budete mít svůj cíl a plán na očích, nezapomenete na něj za týden a bude vás postrkovat kupředu na vaší cestě.
Jestli se vám nechce takovou tabulku vymýšlet a chcete si ušetřit čas, vytvořila jsem ji pro vás.
Tabulku ve formátu Word si stáhněte TADY a ve formátu pdf TADY.
„Napište si podrobně své cíle a čtěte si tento seznam každý den."
Nejčastější překážky na cestě za poznáním jazyka bývají tyto:
- Nemám na učení jazyků čas.
- Když přijdu z práce, tak chci vypnout a hlava už mi učení nebere.
Stanovení jazykového cíle a plánu vám pomůže tyto překážky překonat.
Co když vám daný plán nefunguje? Nedokážete splnit daný počet slovíček, které jste se chtěli naučit, nestíháte tak často koukat na filmy nebo zapomínáte a potřebujete si častěji opakovat?
„Když plán nefunguje, změňte plán, ale nikdy neměňte cíl."
Tak prostě a jednoduše změňte plán. Nyní už máte zkušenost, sedněte si a plán předělejte. Neměňte cíl, ten mějte vždy na paměti, jen upravte cestu, kterou se k němu doberete. Taky je dobré všimnout si toho, které metody vám šly od ruky a do kterých jste se museli nutit nebo je vynechávali úplně. Pokud vám nevyhovují, nedávejte je už do nového plánu. Nejsou to metody vhodné pro váš studijní typ nebo osobnostní charakteristiku nebo životní styl.
A stanovte si krizový plán. Už to tu zaznělo několikrát. Cesta je dlouhá. Můžete mít pocit, že nic neumíte, můžete mít pocit, že nevidíte na konec a můžete být dokonce frustrovaní z toho, že ničemu nerozumíte. To vše je součástí cesty, čekají vás chvíle radostné i zoufalé.
Zamyslete se nyní nad tím, co budete dělat, když sejdete z cesty. Když třeba týden nebo měsíc neuděláte NIC. V životě nastanou různé situace, kdy fungujeme v nouzovém režimu a na nic jiného není čas nebo energie. Rozhodně si nic nevyčítejte ani neházejte flintu do žita. Ale začněte znovu.
Jak? Navede vás tento vyplněný bod.
Jak se nastartujete? Přihlásíte se do kurzu? Co si přečtete? Kdo vám může pomoct? Na koho se obrátíte, když budete úplně frustrovaní a budete to chtít vzdát?
Můžete obrátit i na mě a společně vás opět nastartujeme.
Jestli cítíte, že byste potřebovali jít s tvorbou jazykového plánu více do hloubky, prozkoumat své možnosti a potřeby, a nastavit si takový jazykový plán, který bude udržitelný i v realitě všedních dní a zároveň vás povede krok za krokem k vysněné úrovni pokročilosti, pak vás zvu do mého 20denního online kurzu Jazykový restart, který si můžete vyzkoušet zdarma.
Užijte si proces stanovení svého jazykového cíle a užívejte si svou cestu za poznáním jazyků,
protože CESTA JE CÍL ♥