Výslovnost u cizího jazyka
– ovládni ji a vystřel své znalosti o level výš

Patříte ke generaci, která si vedla sešit se slovíčky se třemi sloupci a ten prostřední byla výslovnost psaná pomocí klikyháků? Jedná se o fonetický přepis a je skvělé, že dnes už máme k dispozici i další možnosti, jak se učit správnou výslovnost.

Internet nám přináší mnoho výhod i nevýhod, to vnímáme všichni. Tak si pojďme ukázat, jak ho využít v náš prospěch u tréninku výslovnosti.


Cestoval jsem víc než kdokoliv jiný a všiml jsem si, že dokonce i andělé mluví anglicky s přízvukem.
Mark Twain

Jak je zřejmé i z tohoto citátu, každý jazyk má spoustu dialektů (nářečí) a přízvuků (akcentů). Jedním z nejmarkantnějších jsou britská a americká angličtina. Ráda bych vyzvala k nehodnocení jednotlivých odlišností ve smyslu toho, která výslovnost je lepší nebo horší. Berme to jako fakt, jazykovou rozmanitost vnímejme s otevřeným srdcem bez hodnocení a bez nálepek. Buďme si vědomi toho, že v jiné zeměpisné oblasti se může dané slovíčko vyslovovat jinak.

Přesto, pracujme na naší výslovnosti a zdokonalujme se v ní. Vyberme si svého učitele nebo styl jazyka, kterým chceme mluvit.


> Proč je dobré aktivně se výslovnosti věnovat?

 • Zlepší se úroveň vašeho vyjadřování a i se základní slovní zásobou budete znít profesionálněji a bude příjemnější si s vámi v daném jazyce povídat.
 • Předejdete trapným nedorozuměním, která často pramení z nesprávné výslovnosti a místo toho, abyste si třeba řekli anglicky v hotelu o čisté prostěradlo, vystrašíte pokojskou vulgární nadávkou.
 • Když si osvojíte základní pravidla výslovnosti, bude to mít ohromný vliv na vaše porozumění, které se díky tomu výrazně zlepší.

> Jak trénovat výslovnost?

1. NAUČIT SE ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Naučte se základní pravidla výslovnosti pro jazyk, který se učíte. Podobně jako se učíte základní gramatická pravidla. Pomůže vám to vystřelit vaše znalosti do úplně jiných výšin.

2. UČIT SE NEZNÁMÉ HLÁSKY FYZICKY (NE ODPOSLECHEM)

V jazyce, který se učíte, bude určitě existovat několik hlásek, které v rodném jazyce nemáte. Nesnažte se je naučit pouhým odposlechem. To totiž často moc dobře nefunguje. Náš mozek nemá předchozí zkušenost a nemá takový zvuk k čemu přiřadit. Mnohem lepší je začít trénovat nové hlásky podle pohybu naší pusy. Jde o to, uvědomit si, co dělá fyzicky naše pusa, jazyk, zuby. Budete k tomu potřebovat zrcátko nebo selfie mode na mobilu a potom lektora (klidně nějakého z internetu), který takto výslovnost vysvětluje.

3. TRÉNOVAT, TRÉNOVAT, TRÉNOVAT

Bohužel, jiná možnost není. Výslovnost si zlepšíte jen jejím tréninkem. Je nutné mluvit nahlas. Často. Pořád dokola… A zase znovu. ;-))

Cizí jazyk je jako křehký jemný sval. Když ho nepoužíváte, oslabí se.
Thumpa Lahiri 

Naštěstí dnes už k tomu máme spoustu pomocníků na internetu.

Výslovnosti se můžeme věnovat za pomoci různých aplikací a slovníků. Uvedu tady jeden příklad, který je možné použít pro jakýkoliv jazyk.

Jde o slovník výslovnosti Forvo.

Je potřeba se zaregistrovat, ale je to opravdu super pomocník. Jedná se o největší sbírku výslovností na světě, všechna slova jsou namluvená rodilými mluvčími. Tady najdete i to, co byste v běžném slovníku nenašli a přesto je správná výslovnost zásadní. Třeba jména slavných osobností nebo zeměpisné názvy. Taky slova v nejrůznějších gramatických tvarech, takže třeba vyčasované sloveso ve třetí osobě minulého času. Jestli jste doposud tápali, jak vyslovit určitá slova se skotským nebo irským dialektem, na Forvo najdete odpověď.

Mezi další funkce patří možnost stáhnout si každou nahrávku ve formátu MP3, portál eLearning – funkce, pomocí které se můžete učit cizí slovíčka a aplikace pro děti.

Další možností, jak si pohodlně trénovat výslovnost je využít možností, které nám nabízí lektoři jazyků a jazykové portály na internetu.


> Lektoři jazyků a jazykové portály věnující se výslovnosti na internetu

Sledujte na internetu lektory jazyků, kteří se věnují speciálně výslovnosti. Stačí do vyhledávače zadat v daném jazyce kombinaci slov výslovnost a jazyk (tedy pro angličtinu „pronunciation, English“).

Narazíte na spoustu formátů a sympatických lidí, se kterými vás bude trénink výslovnosti bavit. Naprostá většina videí nebo příspěvků je zdarma.

Nechce se vám ztrácet čas hledáním?

Oslovila jsem několik lektorek cizích jazyků a daly jsme dohromady své tipy pro vás!

Pohodlně se usaďte a vyberte si ten nejlepší profil pro vás:

ANGLIČTINA

 • MOJE TIPY

Irena Hůlková – česká lektorka, která se věnuje výslovnosti na akademické úrovni a její videa mají špičkovou kvalitu a odbornost. Často doporučuji svým klientům pro osvojení základních pravidel.

Pronunciation with Emma – můj oblíbený kanál ze zahraničních zdrojů pro britskou výslovnost.

English with Lucy – je další ze skvělých kanálů, které bych doporučila pro britskou výslovnost. Lucy je zábavná a její videa mě baví.

Nick Sacco z Connect English je mým tipem pro americkou výslovnost. Sdílí videa přímo ze svých lekcí s mezinárodními studenty. V těch porovnává podobně znějící slova a zaměřuje se na fyzickou výslovnost jednotlivých hlásek.

EnglishMe! je český profil spojený se skvělým webem helpforenglish.cz – slovíčka uvádí vždy včetně výslovnosti.


 • IVETA JELENOVÁ

> Iveta je lektorka angličtiny, její aktivity najdete na webu a sledovat ji můžete třeba na Instagramu.

V některých tipech se Ivetou shodujeme, tak přidávám další…

Kubova English a jeho kurz anglické výslovnosti pojatý ve zcela kamarádském neformálním stylu, který bude bavit i teenagery. Jinak Kubu najdete každý den na Instagramu.

Cork English Teacher je okouzlující Ir, který vás dostane svou přirozeností. V highlights na Instagramu najdete přímo sekci věnovanou výslovnosti. Stejně tak playlist na Youtube. Doporučujeme sledovat ho nejen kvůli výslovnosti. 😉

English Exam Angel – za tímto profilem stojí mladá Irka, kterou si brzy zamilujete. Specializuje se přípravu na certifikáty, sdílí ale také reálie z Irska a točí zábavná vzdělávací videa nejen o výslovnosti. Díky tomuto profilu si ani nevšimnete, že se učíte.

Andrea Holm English – je sympatická Američanka, která vám může pomoci, jak s výslovností, tak s komunikací obecně. Její videa vás budou bavit!


NĚMČINA

 • MICHAELA NOFFTZ

> Míša je lektorka němčiny a přímo na jejím blogu najdete tipy k výslovnosti – blog nebo si můžete objednat její výslovnostní trénink (jako jsem to udělala já) – tady. Míšu můžete sledovat třeba na Facebooku

Tak trochen skvělý projekt české lektorky Báry Zíchové.

Peter Heinrich se kromě výslovnosti věnuje i učení pomocí mnemotechnických pomůcek a na jeho webu najdete spoustu užitečných informací. 

Sprich schön – profesionální videa k výslovnosti a komunikační trénink od dvou lektorek – Nadine Misdalski a Lisa Göbel. 


 • ZUZANA LINK

> Zuzka je lektorka němčiny a její aktivity najdete na webu a sledovat ji můžete třeba na LinkedIn.  

Deutsch mit Benjamin – Benjamin je rodilý Němec, žije však v Brně. Na sociálních sítích se věnuje nejrůznějším tématům z německého jazyka především pro pokročilejší studenty, ale vše se vždy točí kolem správné německé výslovnosti.

Dein Sprachcoach – Maria pochází z Ruska, 14 let žije v Německu, učí němčinu a má svůj projekt „Dein Sprachcoach“. K tématu německé výslovnosti vytvořila i obsáhlé online kurzy.


A obě dvě lektorky – Míša i Zuzka – doporučují tyto zdroje: 

Richtig Deutsch sprechen – Samantha je německá logopedka a lektorka němčiny a na svých sociálních sítích lidi učí kromě jiného i správné německé výslovnosti.

Fröhlich Deutsch – Německá výslovnost je její vášní, proto se i na svém YouTube kanále Michaela Fröhlich věnuje především jí. Nově má také svůj podcast s názvem „Klar & deutlich“.

GermanSkills.com – Dilyana se na svém YouTube kanalé věnuje mnoha jazykovým tématům v němčině s důrazem na správnou výslovnost.


ŠPANĚLŠTINA

 • ZUZANA I. MONTES 

> Zuzka je překladatelkou a lektorkou anglického, ruského a španělského jazyka a také češtiny pro cizince. Její aktivity najdete na webu a sledovat ji můžete třeba na Instagramu.

Habla con propiedad – skvělý projekt pro nižší úrovně pokročilosti. Najdete je i na TikToku.

Studyspanish.com – interaktivní web, který vás v sekci „výslovnost“ provede základní abecedou, intonací i spojováním slov.

Aprender Español  – Zuzka doporučuje pro procvičování vyslovnosti sekci oral exercise. Paní sice není zrovna youtuberka, ale její YT videa aprender español jsou z jejího pohledu skvělá.

SpanishPod101.com – kromě výslovnostního tréninku zde najdete spoustu dalších vtipných a užitečných videí.

Duolingo – má spoustu mínusů, ale lidem, kteří mají rádi dosahování met, vyhovuje. Zuzka jej z pohledu výslovnosti doporučuje kvůli nahrávání vlastního hlasu a tím pádem možnosti cvičení výslovnosti nahlas.

Practica Español – užitečná aplikace zdarma ke stažení.


 • KRISTINA UHLÍŘOVÁ

> Kristy je lektorka španělštiny. Její aktivity najdete na webu a můžete se přidat do Facebookové skupiny Nebojíme se mluvit španělsky

Zuzka i Kristy jsou součástí projektu Španělské jednohubky. V jejich facebookové skupině najdete každodenní španělskou inspiraci od několika profesionálních lektorek španělštiny. 

Better in Spanish – na tomto Youtube kanále najdete skvělé video s tipy, jak si zlepšit španělskou výslovnost.

EO Español online – celá španělská abeceda a výslovnost vysvětlená v jednom videu.

Why not spanish? – opět Youtube video se skvělými tipy ke španělské výslovnosti. Doporučuji i sledovat Facbookovou stránku se spoustou užitečných videí.


FRANCOUZŠTINA

 • PETRA HANUŠOVÁ

> Petra je lektorkou angličtiny a francouzštiny a její francouzské aktivity můžete sledovat na Instagramu nebo Facebooku

Latelierblabla – každé pondělí « un mot difficile à prononcer » můžete poslat slovíčko, s jehož výslovností si nevíte rady, a Maëlis vám ho krásně vysloví a poradí, jak na to.

French school tv – Vincent a jeho reels i posty nejen o výslovnosti, chvíli mi trvalo, než jsem mu přišla na chuť, ale teď je moje absolutní srdcovka. Ve videích o výslovnosti navíc skvěle vysvětlí, jak nastavit pusu a jazyk, abyste dosáhli kýženého výsledku.

Madame à paname – krásná videa s vysvětlením výslovnosti na Youtube, kromě insta účtu taky z mého pohledu úplně úžasný podcast, do kterého jsem se zamilovala na první poslech, což se mi s podcasty běžně nestává. V  krátkých podcastech na příkladech idiomatických slovních spojení Marion bezvadně vysvětluje výslovnost „tří rychlostních stupňů“ mluvené francouzštiny, jaké hlásky se při nejvyšší rychlosti ztrácí a proč.

Francais avec Pierre – hodně známý účet, pěkná a užitečná videa s vysvětlením výslovnosti na Youtube.


 • KATEŘINA CIGLEROVÁ

> Katka je lektorkou a překladatelkou francouzštiny, její aktivity najdete na webu a sledovat ji můžete třeba na Instagramu

Prof Hanka – natočila na Youtube sérii videí s názvem Francouzská výslovnost pomocí autentických videí.

Francouzština s efektem – jako součást Youtube kanálu Jazyky s efektem nabízí několik užitečných videí k francouzské výslovnosti. Opět český kanál.

French with handsome – oblíbený Instagramový profil plný nadupaných videí.


ITALŠTINA

 • LENKA BĚLAŠKOVÁ

> Lenka je lektorkou italštiny, její aktivity najdete na webu  a její aktivity můžete sledovat na Instagramu.

Learn italian with Lucrezia – italská klasika na Youtube, kde najdete hned několik skvělých videí týkajících se výslovnosti. Lucrezii můžete sledovat i na Instagramu.

Italiano con Lea – všechna pravidla italské výslovnosti hezky a srozumitelně vysvětlená česky ve dvou videích, vhodné pro začátečníky.


 • MARKÉTA VACULÍKOVÁ

> Markéta je lektorkou italštiny, její aktivity můžete sledovat na Instagramu nebo na Facebooku.

Parliamo bene – sympatický Ital s profesionálními videi, kterého můžete sledovat na Instagramu.

Dizione in 30 giorni – instagramový profil sympatické Italky zaměřený výhradně na výslovnost.

Dizione.it – další profesionální profil s italskou výslovností.

Maria Paola Voice – a komu by to nestačilo, Markéta ma pro vás ještě jeden užitečný kanál ke sledování.


Všem lektorkám moc děkuji spolupráci a za jejich tipy!

A jestli ještě váháte, jestli stojí za to se výslovnosti v rámci učení jazyka opravdu věnovat, mrkněte na toto legendární video o Italovi, který jel na Maltu…


Ráda bych vám dala vědět, že jsem upravila možnost vstoupit do 10 denního online kurzu JAK SE UČIT SLOVÍČKA.

Nyní můžete kurzem projít kdykoliv a nemusíte čekat, až otevřu jeho brány v určitém termínu. Procházíte kurzem sami, ve svém tempu a podle svých časových možností. Samozřejmě se na mě můžete kdykoliv obrátit s případnými dotazy. Součástí této verze kurzu je 30 minutová osobní konzultace po jeho skončení.

💛 Toužíte po tom konečně se dostat v jazyce, který se učíte, na vysněnou úroveň?
💛 Je vám jasné, že bez rozšíření slovní zásoby pokrok v jazyce neuděláte?
💛 Tak se pojďte naučit, jak se slovíčka správně učit!

Jestli vás představa efektivního a udržitelného učení slovíček oslovila, vstupte do kurzu právě teď a nečekejte na „ažpak“. Všichni víme, jak to s tím „ažpak“ dopadá 😁

přihlaste se zde >> VÍCE INFORMACÍ A VSTUP DO KURZU <<

PS: kurz je vhodný pro jakýkoliv jazyk a jakoukoliv úroveň pokročilosti

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>