Jak překonat prokrastinaci u učení jazyků

Troufnu si říct, že s tím bojujeme všichni. Někdo víc a někdo méně. Odkládání učení jazyka neboli prokrastinace… Raději děláme něco jiného, než se věnujeme jazyku. Protože už to teď stejně nemá cenu, protože jsme na učení dneska moc unavení nebo protože se to nádobí samo neumyje. 

Znáte to taky? Připravila jsem pro vás 15 tipů, jak tuto prokrastinaci a odkládání překonat. 


1. Vždy mějte na paměti, proč jste vůbec začali

Často se nám v rutině učení, práce a každodenního života stane, že zapomeneme na svou původní motivaci. Proč jste se vůbec začali učit svůj cílový jazyk? Znovu se napojte na tuto vizi a vraťte se na správnou cestu. V ideálním případě mějte svou vizi na viditelném místě neustále na očích.


2. Zaměřte se na to, co jste se už naučili

Když nemáte pocit, že se v jazyce posunujete, je snadné podlehnout demotivaci. V tomto případě může hodně pomoct ohlédnutí za tím, čeho jste již dosáhli. Podívejte se na učebnice nebo úrovně v aplikaci pro výuku jazyků, které jste již prošli. Prohlédněte si některé ze svých starých sešitů a cvičení, která jste si napsali. Prolistujte si texty, které jste četli ve svém cílovém jazyce. Uvidíte, kolik jste toho zvládli a jak snadné se zdají dřívější materiály.


3. Začněte mluvit jazykem od prvního dne

Ať už jde o práci, školu nebo cestování, většina z nás se učí cizí jazyk, aby mohla komunikovat s lidmi. Zároveň studenti jazyků považují mluvení za jednu z nejobtížnějších věcí na procvičování. To samo o sobě může vést k prokrastinaci, která vede k nedostatku procvičování dovednosti mluvení, a než se nadějete, uvíznete v začarovaném kruhu.

Abyste se tomuto kruhu vyhnuli, začněte mluvit svým cílovým jazykem hned, jak se ho začnete učit. Bez ohledu na to, na jaké úrovni jste, řekněte, co víte. I když je to jen pár frází – řekněte si je nahlas pro sebe nebo je začněte používat v konverzacích. Najděte způsoby, jak mluvit každý den. Můžete začít v malém, ale čím více toho budete dělat, tím lepší budou vaše dovednosti, tím více si to užijete a tím méně pravděpodobně budete ztrácet motivaci.


4. Stanovte si náročné, ale dosažitelné cíle

Pokud nevíte, čeho chcete konkrétně dosáhnout, váš pokrok bude pomalý a nekonzistentní a bude pro vás těžší udržet si motivaci. Velké cíle, jako je dosažení nové úrovně, jsou stejně důležité jako ty menší, jako je dokončení 45minutové lekce Italki nebo dokončení kapitoly v knize. Ujistěte se, že cíle jsou náročné a zajímavé. Ale hlavně by měly být realistické. Vyhněte se stanovování cílů, jako je že budete mluvit plynule již po měsíci učení. Učení jazyků je maraton nikoliv sprint.

Jak pracovat se stanovením těch správným cílů a hlavně, jak si nastavit akční kroky, které povedou k jejich splnění je to, čím se zabývá jazykový koučink. Můžeme vaše jazykové cíle i akční kroky nastavit společně – více informací zde.


5. Věnujte pozornost tomu, co funguje a co ne

Každý jsme jiný, máme různé styly učení a máme různé přístupy ke studiu jazyků. Uvědomte si, že ani „skvělé“ zdroje vám nemusí nutně fungovat. Nemusí to být špatné zdroje, jen prostě neodpovídají vašim potřebám a stylu učení. Vzhledem k tomu, že existuje tolik jazykových zdrojů a technik, je důležité nepoužívat a nedělat něco, co s vámi nerezonuje. I když je to nejnovější trend. Buďte k sobě upřímní a vyhodnocujte své vlastní učení co nejčastěji: co funguje a co ne, jaká témata se rádi učíte, jaké způsoby učení preferujete, co vám přináší lepší výsledky. Když použijete vhodnější zdroje, budete více motivovaní, budete se úspěšněji učit a budete se více bavit a méně prokrastinovat.


6. Najděte si parťáka

Dělat cokoliv dlouhodobe úplně sám může být náročné. Někdy prostě potřebujeme někoho, kdo nám řekne, že to děláme skvěle, nebo někoho, s kým se o podělíme o své pády i úspěchy. V dnešní době máme naštěstí neomezené množství možností, jak se propojit online s lidmi na stejné vlně. Najděte si alespoň na určité období jazykového profesionála – lektora, mentora, kouče, který vás bude na vaší cestě maximálně podporovat.


7. Učte se tak, aby vás to bavilo

Učit se cizí jazyk by vám nemělo připadat jako dřina. Pokud ano, pak děláte něco špatně. Neurovědou je dokázáno, že když nás baví to, co se učíme, nejen že méně prokrastinujeme, ale také si informace snáze a déle udržíme.

Pokud zatím nevíte, jak si najít vlastní cestu k jazykům, která vás bude bavit, odpověď můžete najít v mém praktickém průvodci Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům. Na 49 stranách vám představím 11 pohledů na styl učení, předám 100 konkrétních rad a tipů včetně 85 praktických odkazů.


8. Dejte si časový závazek

Pokud se snažíte udržet si motivaci, dát si časový rámec nebo lhůtu k dosažení konkrétního (a realistického) cíle, může být přesně to, co potřebujete. Jakmile ho dosáhnete, můžete si stanovit cíl nový.


9. Udělejte ze svého cílového jazyka součást své identity

Jednou z věcí, které můžete udělat pro zvýšení své motivace, je přetransformovat učení se jazyka jako součást vaší identity. To znamená, že změníte způsob, jakým vidíte učení jazyků. Přepnete to z něčeho, co musíte udělat, na něco, co prostě děláte. Děláte to, protože to milujete, protože je to součástí toho, kým jste. Tento bod vyžaduje změnu vašeho postoje a nestane se ze dne na den, ale postupnými malými každodenními krůčky.


10. Používejte různorodé zdroje a materiály pro výuku jazyků

Učení z jednoho zdroje může být nejen nudné, může to být pro vaše učení přímo špatné. Mnoho zdrojů se zaměřuje pouze na jeden aspekt jazyka a nepomůže vám procvičit nic jiného. Je totiž potřeba namíchat si ten správný mix všech jazykových oblastí – gramatiky, slovní zásoby, výslovnosti, čtení, psaní, poslechu a mluvení. A ještě jeden extra tip. Nebojte se experimentovat a vyzkoušet něco úplně nového. Něco, co je za hranicí vaší komfortní zóny.


11. Identifikujte a omezte rušivé vlivy

Život může být pěkně rušivý, zvláště když máme přístup k internetu z mobilu. Vždy je potřeba přečíst maily, odpovědět na zprávy, zkontrolovat oznámení. Dokonce i „užitečné“ věci, jako je mytí nádobí, vás mohou rozptylovat, pokud se je rozhodnete dělat místo učení.


12. Bojujte s negativními myšlenkami a budujte pozitivní myšlení

„Učení jazyků není pro mě.“, „Nejsem v tom dobrý.“, „Jsem příliš starý / unavený / zaneprázdněný / netalentovaný atd“… Řekli jste si někdy tyto věci? I když je přirozené, že nám tyto myšlenky chodí, pokud tento typ myšlenek převažuje, stávají se realitou. Mohou vás nejen odradit a demotivovat, ale zcela odkonit od vašich dlouhodobých cílů. Místo toho, abyste měli negativní myšlenky a soustředili se na to, co vám nejde, naučte se ocenit se i za sebemenší pokroky. Buďte na sebe pyšní za to, že se jazyk učíte. Najděte co nejvíce pozitiv, které vám učení se jazyka do života přináší.


13. Buďte disciplinovaní, ale flexibilní

Náš mozek potřebuje spoustu pravidelného cvičení, aby si zapamatoval věci a úspěšně se učil. Vytváření a dodržování vlastní personalizované rutiny jazykového vzdělávání vám nejen pomůže udržet si disciplínu, ale také vám pravidelné studium postupně usnadní. Stane se z toho zvyk, o kterém nebudete ani přemýšlet – stejně jako nepřemýšlíte o tom, že si každý večer před spaním čistíte zuby. Když je něco součástí vaší rutiny, vyžaduje to méně „mentálního“ úsilí, abyste to udělali. Je však také důležité si tu a tam ubrat. Mohou nastat dny, kdy z jakéhokoli důvodu svoji rutinu nesplníte. Neobviňujte se za to. Důležité ale je se ke své rutině co nejdříve zase vrátit.

Udržet disciplínu vám pomůže jazykový plán. Připravila jsem online kurz Jazykový restart, který vás provede tvrobou jazykového plánu od A do Z. Můžete si ho vyzkoušet zdarma.


14. Uznejte potíže a neobviňujte se

Učení jazyků bývá tu a tam náročné. Narazíte na nepochopitelný gramatický jev, nesrozumitelný slang nebo odborný text. Důležité je pamatovat si, že je v pořádku vnímat náročnost učícího procesu a občas se cítit ztraceně. Obviňování sebe sama by vás vedlo pouze k proudu negativních myšlenek, které jsou škodlivé pro vaše učení. Když čelíte jakékoli překážce, ať už osobní nebo jazykové, uznejte ji, přijměte ji a pak si vytvořte plán, jak se s ní vypořádat, pokud je to potřeba. Nebuďte na to sami a řekněte si o pomoc.


15. CESTA JE CÍL aneb soustřeďte se na proces, ne na výsledek

Ať už jsou cíle vašeho jazykového vzdělávání jakékoli, posedlost výsledky je ve skutečnosti spíše škodlivá. Dokonalé skóre v jazykové aplikaci, bezchybně dokončené cvičení, nejvyšší skóre ve zkoušce ve vaší skupině – tyto věci zní skvěle, ale pokud jsou to jediné, na co myslíte, může to ovlivnit váš přístup k učení. Pokud se příliš soustředíte na výsledky, vaše učení se stane mechanickým, zaměřeným pouze na jednu věc. Nepřemýšlíte do hloubky o tom, co jste se naučili, a proč a jak se to vlastně učíte. Neustálý shon za dalším dokonalým skóre je navíc vyčerpávající a v konečném důsledku demotivující. Praktické používání jazyka a radost z něj je důležitější než perfektní skóre.


Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>