Jak se přestat bát chyb?

Známe ho asi všichni. Strach z dělání chyb. Nejen v mluvení cizím jazykem. Každý z nás, když se na chvíli zamyslíme, máme strach z chyb.

Proč? Kde se tento strach bere?

Z velké části z tradičního školního systému. Pozornost je v něm vždy věnována tomu, kolik jsme udělali chyb a podle toho jsme hodnoceni. Chyba je strašák. Málokdy jsme zažili pozitivní přístup k chybě bez trestu, studu a špatného pocitu.

Potom také často z výchovy, fungování celé společnosti, ze zkušeností z pracovního kolektivu. To vše za celé roky máme vryté hluboko do našeho podvědomí.

Proto, pokud i ty cítíš strach z dělání chyb při mluvení cizím jazykem, jsi v pořádku. Není potřeba se za to bičovat nebo si snižovat sebevědomí.


Co z toho vyplývá?

Že se máme zhroutit a smířit se s tím, že při mluvení anglicky, německy, španělsky nebo jakýmkoliv cizím jazykem prostě budeme vždy mít strach z chyb?

To určite ne!

Naštěstí máme na výběr. Můžeme si vybrat, že s těmito zažitými vzorci chování zatočíme. A pokud čteš tento článek, tak určitě patříš k těm, kteří jsou připraveni toto rozhodnutí udělat.

Naše volba má ale své důsledky. Ostatně jako každá volba.

Jaké důsledky mám na mysli?

Tato volba přenastavení mysli může být náročná. Náš vnitřní sabotér může dlouhé roky našeptávat stará přesvědčení. A my se musíme zas a znova rozhodovat, jakou cestu si vybereme.

Nečekej tedy, že to bude cesta krátká. Ani od sebe nečekej dokonalost a nulový strach v nějaké stresové situaci.

Můžeš ale jít krok za krokem a postupně tento strach zmenšovat a v každé situaci se rozhodnout, kudy se vydáš a jaké vnitřní našeptávače poslechneš.


Jak s těmito starými přesvědčeními zatočit?

1. Stará přesvědčení nahradíme novými

Chyba je kámoš.

Bez chyb se nedá udělat pokrok.

Chyba je ten nejlepší učitel.

Z chyb se můžeme poučit.

Chyba znamená, že se učím a jsem aktivní.

Žádný učený z nebe nespadl.

Mým cílem není být perfektní.

Dokonalost neexistuje.

I rodilí mluvčí dělají chyby při mluvení.

Dělám chyby i ve svém rodném jazyce.

Kolik udělám chyb neurčuje, jaký jsem člověk.

Při mluvení jazykem je hlavním cílem vzájemná komunikace. Nikoliv bezchybná gramatika.

Nebudu vypadat jako větší profesionál, když nebudu dělat chyby, ale když se přestanu stydět a začnu vystupovat sebevědomě.

Napadají tě nějaká další? Tak si je napiš a dej si je na tapetu mobilu nebo notebooku. A připomínej si je tak často, jak to půjde.

Máš rád/a afirmace? Pak si stáhni moje afirmace k učení jazyků v motivačním manuálu zdarma zde.

Pokud máš pocit, že v tvém případě je to oříšek, který bys sám/sama těžko rozlouskával/a, nech si pomoct od jazykového kouče. Práce s nastavením mysli, odblokování strachů a nový pohled na celý proces učení jazyka je přesně to, s čím ti jazykový kouč pomůže.


2. Strachu se budeme pravidelně vystavovat

Víš, jaký je nejrychlejší a nejjistější způsob, jak strach porazit? Vystavovat se mu.

Jak se můžeme strachu z dělání chyb vystavovat?

Tím, že budeme daný jazyk aktivně používat – tedy psát nebo mluvit.

Pokud máš lekce s lektorem – domluv si s ním, jakým způsobem chceš na svých chybách pracovat a co by ti vyhovovalo. Neboj se toto téma otevřít.

Na mých lekcích angličtiny se vždy klientů ptám, jak jim vyhovuje, abychom s chybami pracovali. Navrhuji několik variant. Někdy se i na začátku lekce ptám, jak se klient dnes cítí a jestli budeme pracovat s chybami více nebo méně.

Myslím si, že práce s chybou patří k základním dovednostem lektora, je potřeba mít vyvinutou silnou empatii a vybalancovat toto téma tak, aby se klient necítil při dělání chyb špatně a na druhou stranu, aby se z nich mohl poučit.

Pokud jsi samouk, jdi mimo svou komfortní zónu například tím, že se začneš nahrávat na mobil. Z těchto nahrávek potom uslyšíš své chyby a máš skvělý prostor pro zlepšení.

Vystavování se strachu (ať už z dělání chyb nebo z mluvení nebo z čekoholiv jiného) by mělo probíhat postupně, bezpečně, připraveně a příjemně. Více o těchto principech píšu v tomto článku.


A ještě závěrečný tip, který by ti mohl pomoct. Uvědom si, jaký je tvůj jazykový cíl.

Opravdu potřebuješ mluvit perfektně a bez chyb? Je tvým cílem znít jako rodilý mluvčí? Nebo je prioritou spíš domluvit se v pohodě na dovolené, dokázat bez nervů prezentovat na pracovní poradě nebo třeba rozšířit si obzory a dál se vzdělávat?

Pokud tápeš v tom, jak si svůj jazykový cíl nastavit a jak s ním dál pracovat, natočila jsem k tomuto tématu podrobné video.

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>