Motivace je krásná věc. Často bývá tím prvním impulzem, který nás přiměje začít – pustit se do studia angličtiny, koupit si nový zápisník, přihlásit se do kurzu nebo stáhnout jazykovou aplikaci. Jenže jak dobře víme, prvotní nadšení rychle opadá. Přijde běžný den se všemi povinnostmi, únavou nebo nečekanými komplikacemi – a motivace zmizí stejně rychle, jako se objevila.
Co tedy dělat, když motivace nestačí? Pokud si přejete s angličtinou vydržet, posunout se a přestat začínat stále znovu, potřebujete něco pevnějšího. Něco, co vás podrží i v době, kdy se vám nebude chtít, kdy budete mít málo času nebo kdy budete pochybovat.
V tomto článku vám představím tři „trumfy“, které se v praxi jazykového koučinku ukazují jako mnohem silnější než motivace: mikro návyky, sebereflexe a podpora.
Motivace vás může nakopnout, ale málokdy vás dovede do cíle. Výzkumy z oblasti behaviorální psychologie ukazují, že bez podpůrného systému její síla klesá už během několika dní – často až o 50 %. Přirovnat ji můžeme k baterce, která sice na začátku svítí jasně, ale bez dobíjení brzy zhasne.
Spoléhat se pouze na motivaci je zkrátka riskantní. Potřebujeme systém, který nás podrží i v těžších dnech. A právě tím systémem mohou být:
Klíčem k udržitelnosti nejsou velké výkony, ale malé pravidelné krůčky. Stejně jako se sportovec neudrží v kondici díky jedné náročné lekci týdně, jazyk se nenaučíme jednorázově. Potřebujeme jazyk používat často – i když jen na pár minut denně.
Zkuste to brát jako trénink jazykového svalu. Každých 5 nebo 10 minut, kdy si něco poslechnete, napíšete, přečtete nebo řeknete, je jako malá kapka, která se časem nasčítá v celý oceán znalostí. Mikro návyk může být:
Nejde o intenzitu, ale o pravidelnost. A právě ta je základem dlouhodobého pokroku.
Druhým trumfem, bez kterého většina pokusů o nový návyk ztroskotá, je sebereflexe. Často se totiž soustředíme jen na to, co ještě neumíme. A zapomínáme se dívat zpátky – na to, co jsme už zvládli.
Je to jako jít na túru bez mapy nebo tachometru – těžko pak poznáte, jak daleko jste došli. Právě sebereflexe vám umožní vidět i drobné pokroky a uvědomit si, že to, co děláte, má smysl.
Můžete si pravidelně zapisovat:
Takový jazykový deník je skvělý nástroj nejen pro sledování pokroku, ale i pro budování sebedůvěry.
V mých jazykových lekcích s koučovacím přístupem vždy klienty vedu k tomu, aby si vytvořili vlastní systém – kombinaci mikro návyků a pravidelného vyhodnocování. Nejde jen o to, „dělat angličtinu“, ale chápat, proč a jak to dělám – a co mi to přináší.
Představte si, že si každý den vyhradíte 5 minut na angličtinu. Po týdnu už nebudete mít pochybnosti, jestli „něco děláte“, ale konkrétní důkazy. A to mění všechno. Roste sebevědomí, odolnost, a místo výkyvů přichází stabilita.
Zkuste si naplánovat jeden konkrétní krok, který zítra uděláte. Může to být:
Napište si do kalendáře, kdy to uděláte. A pak si zapište svou reflexi. Pokud to zopakujete aspoň týden, sami uvidíte rozdíl.
Třetím trumfem, který vás podrží, je podpora. Někdo, kdo se ptá, připomíná, těší se z vašich pokroků, nebo vás vrátí zpět na cestu, když z ní na chvíli sejdete.
Studie ukazují, že například umělá inteligence a její chatboti typu ChatGPT takovou podporu nenabízí, protože tam chybí závazek.
Nemusí to být hned kouč nebo lektor – může to být partner, kamarádka, kolegyně. Anebo třeba study buddy, se kterým si budete pravidelně posílat hlasovky.
Já sama se díky takovému projektu učím španělštinu – a jsem si jistá, že bez této podpory bych to už dávno vzdala. Právě díky kombinaci malých návyků, pravidelné reflexe a společného závazku se mi daří udržet si konzistenci i v náročných obdobích.
Pokud máte pocit, že by se vám hodil jazykový parťák nebo průvodce, ozvěte se mi. Ráda s vámi proberu, jaká forma podpory by pro vás byla nejlepší – ať už hledáte lektora, kouče nebo jen někoho, kdo vás udrží na cestě.
📣 A pokud vás článek inspiroval, pošlete ho dál – třeba někomu, kdo právě teď potřebuje povzbudit.
PS: Chcete pravidelnou dávku jazykové inspirace? Přihlaste se k odběru JAZYKOLETTERU. Získáte ihned jako uvítání checklist 13 pravidel jak se učit jazyky v souladu s nastavením našeho mozku.