Když cíle ani plán nefungují

Nastavení jazykových cílů: Proč je to důležité?

V epizodě č. 21 podcastu Jazyky do hloubky jsem se věnovala jazykovým cílům – proč je důležité je mít, jak si je správně nastavit a jaké jsou nejčastější chyby, které při jejich plánování děláme. V tomto článku bych se chtěla zaměřit na další fázi tohoto procesu: Proč nám i přes skvěle stanovené cíle, pečlivě naplánované aktivity a vysokou motivaci často selhává jejich dosažení?


Odosobnění selhání

Kolikrát se vám stalo, že jste začali s obrovským nadšením, ale po měsíci vše opustili kvůli nečekaným životním událostem? Troufám si tvrdit, že toto zažil každý z nás. A nemusí jít jen o studium jazyků. Může to být změna stravování, pravidelný pohyb, nebo třeba snaha omezit čas strávený u obrazovek.

První myšlenka, kterou bych s vámi dnes ráda sdílela, je, že selhání je běžné a normální. V koučinku se často používá metoda odosobnění se od tohoto selhání. Namísto sebekritiky typu: „Jsem k ničemu. To nikdy nezvládnu,“ zkuste změnit přístup a říct si: „Tento plán nevyšel. Tento přístup na mě nefunguje.“


Naše vnitřní jazykové JÁ

Dnes bych se chtěla zaměřit na naše vnitřní JÁ – naše myšlenky a pocity. Často říkám, že: „Naše myšlenky ovlivňují naše pocity a ty zase naše chování.“ Nedávno jsem se vrátila ke knize „Atomové návyky“ od Jamese Cleara, která perfektně vystihuje dnešní téma. James tomu, co nazývám naše vnitřní JÁ, říká identita.


Jak náš vnitřní hlas sabotuje naše snahy

V knize se píše: „Stanovili jste si nový cíl, zformulovali nový plán, ale nepřehodnotili jste, kým jste. Změna chování, která není v souladu s naším charakterem, nám dlouho nevydrží. Vaše snahy o zlepšení sabotuje vaše stará identita.“

Ano, sabotéři. Neboli to, co si sami sobě vykládáme. Jak o sobě přemýšlíme. Jak moc si věříme. Ten hlas v naší hlavě.


Jak identifikovat sabotéry

Pojďte si teď dát chvilku prostor sami sobě a pojmenujte si tyto sabotéry směrem k jazyku, který se učíte. O čem jste přesvědčení? Kým u učení nebo používání jazyka jste?

A klidně si teď vezměte si pero a papír nebo poznámky v mobilu a napište si to. Psaní je geniálně jednoduchá a přitom funkční metoda pro zvědomění toho, co máme v hlavě. Najednou to totiž vidíme černé na bílém.

Jaké sabotéry často slýchám já od svých klientů na lekcích nebo koučinku angličtiny?

Nejsem na jazyky dobrá. Jazyky mi nikdy nešly.

V tom mém věku už mi to do té hlavy neleze, to se nedá nic dělat.

Ti mladí to mají lehký, mají angličtinu všude kolem, já jsem vyrostla na ruštině a už to nedoženu.

Mám otřesnou výslovnost, zním jako tatar, ale já na to prostě nemám buňky.

Před kolegou, který umí anglicky lépe než já, vždycky ztuhnu a neřeknu ani slovo. Byl by to trapas, kdybych řekla něco blbě. Jak by se na mě pak díval?

Mluvení se vyhýbám, protože mám malou slovní zásobu a taky mám hrůzu z toho, že jim nebudu rozumět.

To je jenom pár příkladů. Tak co? Máte ty své?


Jak překonat sabotéry a změnit naše vnitřní jazykové JÁ

James Clear nabízí dvě klíčové strategie pro změnu identity:

  1. Vyberte si typ člověka, kterým se chcete stát.
  2. Dokazujte si to prostřednictvím malých vítězství.
Krok 1: Vyberte si typ člověka

Zeptejte se sami sebe: Jaký typ člověka by se naučil cizí jazyk? Jaké vlastnosti, myšlenky a pocity by měl? Napište si to.

Krok 2: Dokazujte si to malými vítězstvími

Jakmile víte, kým se chcete stát, začněte dělat malé kroky k posílení této identity. Co by dělal člověk, který denně bez problémů používá angličtinu? Každým svým krokem hlasujete pro člověka, kterým se chcete stát. Smysluplná změna nevyžaduje radikální řešení, ale drobné návyky vedou k významným výsledkům.


Jak změnit své myšlení a dosáhnout cílů

Nejpraktičtějším způsobem, jak změnit, kým jste, je změnit, co děláte. James Clear píše: „Cílem není přečíst si knihu, ale stát se čtenářem.“ Stejně tak cílem není učit se jazyk, ale stát se uživatelem tohoto jazyka.


Jak dál?

Pokud cítíte, že na to sami nestačíte, doporučuji spolupráci s jazykovým koučem. Koučink pracuje s naším vnitřním JÁ a pomáhá utvářet novou identitu. Ráda vám pomohu s vaší identitou při používání angličtiny.

Držím vám palce na cestě k vašemu novému vnitřnímu jazykovému JÁ!

PS: Chcete pravidelnou dávku jazykové inspirace? Přihlaste se k odběru JAZYKOLETTERU. Získáte ihned jako uvítání checklist 13 pravidel jak se učit jazyky v souladu s nastavením našeho mozku.

Jako lektorka angličtiny a certifikovaná jazyková koučka pomáhám druhým objevit jejich vlastní cestu k jazykům. Co to znamená? To znamená, že jdeme zevnitř ven. Nejdříve se podíváme dovnitř sebe, jací jsme, jaké máme předpoklady k učení a jaký aktuálně žijeme životní styl a teprve potom se podívám kolem sebe, co za způsoby a metody učení se nabízí. Jsem autorkou praktického průvodce Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům, motivačního manuálu Jak zatočit s pocitem „Já se ten jazyk nikdy nenaučím" a online kurzů Jazykový restart a Jak se učit slovíčka. Můj příběh si přečtěte zde >>