Jedna z nejčastějších překážek, kterou lidé řeší, když se chtějí zlepšit v cizím jazyce, je ta, že nemají čas. Možná si najdou hodinku týdně na pravidelné lekce v kurzu, ale na to pozvat angličtinu (nebo jakýkoliv jiný cizí jazyk) do svého života a věnovat se mu pravidelně třeba i denně, to už bývá oříšek A HARD NUT TO CRACK. Co když vám řeknu, že pro poslouchání podcastů nepotřebujete ani minutu času navíc a obklopíte se daným cizím jazykem přirozeně a v tom, co vás baví. Máte zájem? Tak čtěte dál, je to snadné jak facka EASY PEASY 🙂
Podcast je pravidelný audio pořad na specifické téma, který můžete poslouchat kdykoliv se k němu dostanete. Podcast je vlastně taková nahrávka. Jedná se buď u monolog jednoho člověka nebo dialog dvou a více lidí. Stačí párkrát kliknout a každý nový díl vašeho oblíbeného pořadu se vám automaticky stáhne do mobilu, tabletu nebo počítače.
Pokud máte IPhone, máte aplikaci na podcasty už v základní výbavě. Jen si ji najděte a vyberte si, co chcete poslouchat. Máte na výběr podle kategorií (zájmů) nebo si rovnou zadejte název a dejte odebírat. U Android telefonů si stáhněte aplikaci z Google Play – je jich spousta např. Podcast Go, CastBox, Podcast Addict nebo Player FM. A pak už stačí zase jen vybrat to pravé ořechové YOUR CUP OF TEA. Můžete poslouchat jednotlivé epizody, pokud jste online, nebo si je můžete stáhnout a poslouchat pak i v době, kdy online nejste.
Já osobně poslouchám podcasty v angličtině a španělštině. Angličtinu učím a španělštinu se učím.
Jsem lektorka angličtiny a je pro mě důležité nevyjít ze cviku TO KEEP MY HAND IN THAT a neustále se angličtinou obklopovat. Miluju Ted Talks – inspirativní proslovy z nejrůznějších oblastí života a setkáte se zde s angličtinou nejrůznějších slangů a nářečí. Také jsem si oblíbila podcast Mel Robins, která je motivační koučkou a přináší tipy do života podložené vědeckými výzkumy.
A jako mírně pokročilá studentka španělštiny jsem si zamilovala podcasty na Duolingo. Jsou dělané formou zajímavých příběhů ze života lidí z Jižní Ameriky. Jsou komentované anglicky a příběh vypráví rodilý mluvčí, ale ve zjednodušené formě. Rozumím tomu, takže nejsem frustrovaná z toho, že nevím, o čem je řeč WHAT THEY ARE TALKING ABOUT a mám ze sebe radost.
Protože už je všechny znám nazpaměť, tak jsem pátrala po dalších a nedávno jsem objevila Spanish Language Coach. Jeho autor mě baví svou autenticitou a tím, jak se nebojí sdílet své názory na nejrůznější společenská témata.
V roce 2022 jsem se rozhodla začít vydávat svůj vlastní podcast Jazyky do hloubky. Přináší inspiraci k tomu, jak přistupovat k učení jazyků z pohledu nastavení naší mysli a pomocí koučovacích témat a otázek pomáhá hledat správné odpovědi pro naše vnitřní bitvy, které dennodenně se svým já u učení jazyků vedeme. Je tu pro studenty i lektory jakéhokoliv jazyka a najdete ho na Spotify, Apple podcasts, České podcasty nebo Youtube Music.
Poprosila jsem několik kolegyň – jazykových lektorek, jestli by přispěly do tohoto článku svými konkrétními tipy na to, jaké podcasty poslouchat, když se učíte určitý jazyk. Mají zkušenosti a přehled o tom, co se vyplatí poslouchat – ať už svým obsahem nebo formou. Tak tady jsou…
Své tipy poskytla Martina Malášková, lektorka angličtiny z Brna, která na svém blogu píše mimo jiné o tom, co dělat a co nedělat při poslechových aktivitách typu podcasty, abychom si pro pokrok v jazyce odnesli maximum, začíst se můžete rovnou v angličtině.
A já ještě přidávám tipy na podcasty k angličtině, které vznikají u nás v Česku:
Své tipy poskytla Michaela Skopalová, autorka projektu Alles Gute – Němčina s Míšou, která má na svém webu k podcastům v němčině přímo článek, dozvíte se tam tedy více podrobností.
Své tipy poskytla Ivana Kudrnová, autorka projektu Španělština do plavek, která má na svém webu k prvnímu zmíněnému podcastu článek napsaný autorkou tohoto podcastu, můžete se rovnou začíst ve španělštině.
Profe de ELE – podcasty – různá témata: ať už obecná (přátelství, domácí práce…) a nebo hispánská (vynálezy, Fallas…), k dispozici prima cvičení na porozumění a často i na psaní.
Své tipy poskytla Michaela Šticová, autorka projektu Italský sen, Míša není lektorkou italštiny, ale žije v Itálii a ve svém projektu sdílí autentické a reálné postřehy italské Moravačky z Toskánska a na jejím blogu najdete spoustu italských slovíček zejména ve spojení s italskou kuchyní.
Své tipy poskytla Hana Šimáčková, autorka projektu ProfHanka, lektorka francouzštiny, která také píše blog, kde se dozvíte spoustu tipů nejen k učení tohoto krásného jazyka, ale i zajímavostí o francouzské kultuře.
Své tipy poskytla Lenka Suchomelová, autorka projektu CzechTime, lektorka češtiny pro cizince, která na svém blogu inspiruje svými tipy, jak se učit, nejen studenty češtiny, ale také ostatní lektory. A o podcastech pro češtinu napsala taky podrobný článek.
Mám tu ještě jeden speciální tip od Jany Hudečkové, lektorky jazykové školy GoStudy group, která začala vydávat podcasty Učíme se česky – slouží hlavně k přípravě na ústní část zkoušky na B2.
EXTRA TIP ⇒ Jestli jste zatím začátečník nebo mírně pokročilý a potřebujete najít zjednodušené podcasty, zadejte do vyhledávání tato slova UČIT SE ANGLIČTINA (nebo samozřejmě váš cílový jazyk) a ZAČÁTEČNÍK přeložená do vašeho cílového jazyka
Líbí se vám tento koncept? Chcete se posunout v cizím jazyce o úroveň výš a hledáte cesty, jak na to ve vašem nabitém každodenním programu? Stáhněte si aplikaci a přihlaste se k odběru jednoho podcastu. Nezahlcujte se hned velkým množstvím, začněte pouze jedním a stanovte si přesně dobu, kdy si ho pustíte. A jakmile si z toho uděláte návyk, přidejte další. Takžeeee READY STEADY GO!
PS: Chcete pravidelnou dávku jazykové inspirace? Přihlaste se k odběru JAZYKOLETTERU. Získáte ihned jako uvítání checklist 13 pravidel jak se učit jazyky v souladu s nastavením našeho mozku.